Zdravljenje alkoholizma
Zdravljenje odvisnosti od alkohola vam daje priložnost, da začnete zdravo in novo življenje!
Zakaj je zdravljenje alkoholizma pomembno? Alkoholizem oziroma zasvojenost z alkoholom je danes daleč najbolj razširjena bolezen odvisnosti. Gre za težavo, ki vpliva na vse vidike alkoholikovega življenja, pa tudi ljudi, ki so alkoholiku blizu.
Zasvojenost z alkoholom je pravzaprav stalna želja odvisnika po alkoholnih pijačah in nezmožnost prenehanja pitja kljub vsem negativnim učinkom, ki jih ta psihoaktivna snov povzroča. Ocenjuje se, da ima od 10 do 15 % odraslega prebivalstva težave s pitjem alkohola. Po vseh raziskavah motnja uživanja alkohola popolnoma okvari tako fizično kot psihično zdravje. Če ni zdravljen in zdravljen s preverjenimi medicinskimi metodami, alkoholizem skrajša življenje tudi do 15 let, torej se življenjska doba alkoholika skrajša na 55 do 60 let.
Zaradi dejstva, da je legalen, lahko dostopen in poceni, alkohola pogosto ne uvrščamo med droge. Po drugi strani pa se ob napačni uporabi razvije močna fizična in psihična odvisnost. Po razvoju alkoholizma kot motnje je odvajanje od alkohola zelo težko, a ne nedosegljivo. Razlog za to se skriva v odtegnitveni krizi, ki nastopi, ko alkoholik poskuša prenehati piti alkohol.
Zaradi teh razlogov je za zdravljenje alkoholizma potrebna celovita zdravstvena obravnava v ambulanti za zdravljenje odvisnosti.
Zdravljenje z alkoholom - Kaj je značilno za to bolezen?
- Psihična odvisnost od alkohola. Gre za stanje, ki predstavlja pretirano željo, torej hlepenje po posledicah, torej učinkih, ki jih povzroča etanol. Je stanje sprostitve, saj je alkohol depresiv, ki upočasni vse telesne reakcije.
- Fizična odvisnost od alkohola. Gre za presnovno odvisnost, za katero so značilni pojav jutranje slabosti, tresenje rok in nog, tresenje glasu, občutek nelagodja, živčnost, vrtoglavica, potenje ipd.
- Povečanje tolerance na alkohol. Z drugimi besedami, da alkoholik doseže enak učinek opitosti (opitega stanja), potrebuje večjo količino, torej dozo alkohola kot prej.
Zdravljenje alkoholizma - Kakšni so znaki in simptomi odvisnosti od alkohola?
- Uživanje alkohola v večji meri, kot je predvideno;
- Pogosta in nenehna želja, to je hrepenenje po alkoholu;
- Nadaljnja uporaba in uživanje alkohola, tudi če škoduje zdravju in življenju;
- Neuspešni poskusi opustitve nezdravih navad pitja;
- Da bi občutili učinke, je potrebno popiti veliko količino alkohola;
- Doživljanje odtegnitvenih simptomov po prenehanju pitja;
- Potreba po pitju vpliva na vsakodnevne obveznosti, kot sta služba ali šola;
- Vse ostale aktivnosti, hobije in interese pustimo na stran, da bi uživali alkohol;
- Toleranca na alkohol;
- Človek vse več časa porabi za pridobivanje, uživanje in okrevanje od alkohola (pijanost);
- Neuspeh pri prenehanju ali zmanjšanju pitja alkohola, tudi potem, ko je odvisnik spoznal in priznal, da potrebuje strokovno pomoč;
- Uživanje alkohola v zdravstvenih in življenjsko nevarnih situacijah za alkoholike in druge ljudi.
Postavite svoje življenje na pravo pot
ODVISNOST OD ALKOHOLA IN FAZE ALKOHOLIZMA
Ljudje najprej začnejo uživati alkohol iz radovednosti in užitka. Zaradi vpliva na možgane alkohol ljudem le navidezno lajša psihične težave in izboljšuje razpoloženje. Vendar je to šele začetek potrošnje.
Če oseba še naprej pije alkohol, se to uživanje spremeni v navado, nato pa v potrebo, ki preraste v odvisnost od alkohola. V zvezi s tem obstajajo štiri stopnje alkoholizma, ki človeka uničijo.
- Faza zmernega uživanja alkohola. To je faza, ko oseba občasno ali včasih pije alkohol. To stopnjo pogosto imenujemo družbeno sprejemljiva faza, saj ima potrošnik še vedno nadzor nad svojim pitjem. Vendar, tako kot pri vsaki drugi psihoaktivni snovi, človek sčasoma potrebuje večje količine alkohola, da doseže enak učinek.
- Faza usposabljanja. V tej fazi oseba pogosteje pije, torej uživa alkohol v zmernih količinah. To je krizna faza, ko uživanje alkohola postane škodljivo in tvegano. Natančneje, v tej fazi se odvisnik navadi na vse večje količine alkohola, vendar še vedno brez razvoja odvisnosti. Poudariti je treba, da je faza treninga vmesna faza med zmernim uživanjem alkoholnih pijač in alkoholizmom. Pogosto se oseba niti ne zaveda, da je v tej fazi, ampak nadaljuje s pitjem, ne da bi se zavedala, da je v težavah.
- Predtoksična faza. Tu je potrošnik že razvil odvisnost od alkohola, torej je postal alkoholik.Za to fazo je značilno:
- povečana toleranca na alkohol, ko oseba lahko popije in prenese bistveno večjo količino alkohola;
- psihična odvisnost od alkohola, ko ima oseba veliko potrebo in željo po uživanju alkohola, misleč, da bo na ta način »rešila« svoje težave.
- zloraba alkohola, ko oseba ne more več nadzorovati uživanja alkohola, kar povzroča težave v družini, šoli, službi in pogosto tudi z zakonom.
- Toksikološka faza - Na tej stopnji je oseba razvila popolno fizično in psihično odvisnost od alkohola. Ko človek ne vnese alkohola v telo, nastopi abstinenčna kriza. Prav tako se v tej fazi pojavijo pomembne škodljive posledice alkoholizma, ki jih ne občuti le alkoholik, ampak tudi njegova družina, prijatelji in osebe, s katerimi je v stiku. V tej zadnji fazi se izrazijo posledice na vseh področjih življenja.
Kakšni so zasvojenostni mehanizmi alkoholizma?
- Ublažitev in minimizacija problema - nenehno zmanjševanje pomena problema ("nič, včasih pijem");
- Negacija - zanikanje obstoja težave (»nimam težav z alkoholom«); Racionalizacija - opravičevanje problema ("Pijem, vendar lahko kadar koli neham");
- Projekcija - drugačna interpretacija resničnih dogodkov (»sploh nisem veliko pil«); Zatiranje - obramba, ki se odraža v pozabljanju vseh neprijetnih dogodkov, povezanih z uživanjem alkohola (»ničesar se ne spomnim«);
- Socialna primerjava - nenehno primerjanje lastne težave s pitjem alkohola s pitjem drugih (»Nisem edini, ki pije, tudi drugi pijejo«).
Kakšne so posledice alkoholizma?
Eden glavnih razlogov, zakaj ljudje pijejo in zaradi katerih posledično pride do zasvojenosti, je želja po učinkih (posledicah), ki jih povzroča alkohol. Vse posledice alkoholizma lahko razdelimo na kratkoročne in dolgoročne.
Čeprav sta obe obliki posledic škodljivi za alkoholika in njegovo okolje, velja posebno pozornost nameniti dolgoročnim posledicam alkoholizma, ki vsekakor zahtevajo zdravljenje od alkohola.
- Dvoumnost;
- Zmanjšana sposobnost sprejemanja racionalnih odločitev;
- Slaba koordinacija rok in nog;
- Slabost, bruhanje, omedlevica;
- Zmanjšana sposobnost kratkoročnega spomina;
Vse dolgotrajne škodljive učinke alkoholizma lahko razdelimo na fizične, psihične in socialne.
Telesne posledice alkoholizma vključujejo:
- CNS (poškodbe centralnega živčnega sistema in možganov, lezije, motnje kognitivnih funkcij, polinevropatija, encefalopatija, alkoholna demenca, Korsakoffov sindrom);
- Kardiovaskularne težave (visok krvni tlak, bolezni srca, možganska kap);
- Jetra (fibroza, ciroza, zamaščena jetra, alkoholni hepatitis);
- Ledvice (akutna odpoved ledvic, kronična ledvična bolezen);
- Trebušna slinavka (kronični pankreatitis, hepatitis, sladkorna bolezen tipa II);
- Gastrointestinalni trakt (gastritis, razjede želodca, dvanajstnika, krvavitev iz želodca, rak);
- Kožne bolezni (alkoholni eritem, postprandialni eritem, dermatoza-pelagra, trajni eritem, rozacea);
- Imunski sistem (dovzetnost za okužbe in bolezni, kot sta tuberkuloza in pljučnica);
- Povečano tveganje za nastanek nekaterih vrst raka, na primer karcinoma.
Psihične (duševne) posledice alkoholizma vključujejo:
- Depresija in tesnoba;
- Napadi panike;
- Shizofrenija;
- Alkoholna psihoza, epilepsija,
- Patološko ljubosumje, delirium tremens
Družbene posledice alkoholizma vključujejo:
- Motnje družinskih odnosov;
- Težave z naključnimi kraji;
- Izguba službe;
- Zanemarjanje vsakodnevnih obveznosti;
- Izguba zanimanja za nekdanje hobije in interese;
- Izguba družine in prijateljev;
- Izguba socialnih veščin;
- Finančne težave;
- Težave z zakonom.
Zasvojenost z alkoholom in abstinenčna kriza
Abstinenčna kriza pri alkoholikih je stanje, ki nastane, ko odvisnik nenadoma preneha piti alkohol, vendar zmanjša njegovo količino. Z drugimi besedami, abstinenčna kriza je opredeljena kot alkoholikova želja po alkoholu, ki se pojavi kot posledica pridobljene telesne odvisnosti. V skrajnih primerih lahko abstinenčna kriza povzroči smrt alkoholika.
Med sindromom odtegnitvene krize alkoholik doživlja kombinacijo psihičnih, fizičnih in čustvenih simptomov – od blage tesnobe do utrujenosti in šibkosti. Simptomi abstinenčne alkoholne krize se pojavijo v obdobju od 12 do 48 let po prenehanju pitja.
Glede na raziskave znaki odtegnitvene krize običajno vključujejo vsaj dva od naslednjih simptomov:
- Tresenje (tremor);
- Slabost;
- Izguba apetita;
- Bruhanje;
- Vrtoglavica;
- Razdražljivost;
- Visok krvni tlak in povečan srčni utrip;
- Zmedenost;
- Potenje;
- Nespečnost in nočne more.
Poleg tega se abstinenčna kriza odraža tudi v nižji intelektualni in delovni učinkovitosti, agresivnosti, komunikacijskih težavah, napetosti in depresiji. Vsi ti simptomi se lahko poslabšajo v naslednjih 2 do 3 dneh od dneva nastopa odtegnitvene krize. V nekaterih primerih lahko trajajo tudi do nekaj tednov.
Hujše oblike odtegnitvene krize vključujejo alkoholno halucinozo in epileptične napade. Najhujši simptom, torej posledica abstinenčne krize, je delirium tremens.
KAJ JE DELIRIUM TREMENS?
Delirium tremens (alkoholna norost) je daleč najhujši zaplet alkoholizma. Na žalost gre za redko psihozo pri alkoholikih, ki nastane kot posledica toksičnega delovanja alkohola.
Delirium tremens nastane kot posledica nenadnega prenehanja uživanja alkohola, v 48 do 96 urah, pred katerim je bilo nenehno dolgotrajno pitje velikih količin alkohola. Možnost pojava delirija pri kroničnih alkoholikih ocenjujejo na 5 do 10 %. Pogostejša je pri starejši populaciji, saj že imajo strukturno okvaro možganov.
Klinična slika delirija tremensa je zmedenost, dezorientacija v času in prostoru, halucinacije (kot so miši, žuželke itd.), psihomotorična vznemirjenost, močan strah, nespečnost, motnje spomina, tresenje, potenje, povišana telesna temperatura, hitro bitje srca, povišan krvni tlak in razširjene zenice.
Poleg teh simptomov sta prisotna tudi dehidracija in elektrolitsko neravnovesje. Simptomi se pojavijo zvečer in se poslabšajo ponoči.
Dejavniki tveganja za pojav delirija tremensa so:
- Prejšnji epileptični napadi, ki so se pojavili zaradi predhodnega uživanja alkohola;
- Nenadna opustitev uživanja alkohola;
- Pridružene telesne ali somatske bolezni;
- Nezmerno uživanje velikih odmerkov alkohola na dnevni osnovi;
- Močna potreba po pitju;
- Starejša starost;
- Strukturne poškodbe možganov;
- Nizka koncentracija kalija v krvi;
ZDRAVLJENJE DELIRIUM TREMENS
Zdravljenje vključuje parenteralno dajanje benzodiazepinov in hipnotikov z rehidracijsko, antibiotično, multivitaminsko, kardioprotektivno, antikoagulacijsko in drugo potrebno terapijo. Zdravljenje poteka v bolnišničnih razmerah, najustreznejše zdravljenje alkoholizma pa na oddelku za intenzivno nego.
Zapleti delirija tremensa vključujejo: odpoved dihanja, zastoj dihanja, pljučnico, srčno aritmijo, akutni miokardni infarkt, odpoved jeter, odpoved ledvic in epilepsijo.
Kljub intenzivnemu zdravljenju se umrljivost bolnikov z delirijem giblje od 5 do 15 %. Danes se ob sodobnih ukrepih diagnostike in zdravljenja giblje okoli 5%. Najpogostejša vzroka smrti sta odpoved dihanja in srčna aritmija. Delirični bolniki so tudi izpostavljeni visokemu tveganju poznih zapletov kroničnega alkoholizma, med katerimi sta najpogostejša ciroza jeter in poškodbe možganov (Wernicke-Korsakoffov sindrom in demenca zaradi alkohola).
ZDRAVLJENJE ALKOHOLIZMA IN ZDRAVLJENJE V AMBULANTI MEDTIM
Če vas zanimajo cene zdravljenja alkoholizma, nas pokličite ali nam pošljite e-pošto.
Zdravljenje odvisnikov od alkohola traja 14 dni
Ali pa nas kontaktirajte preko spodnjega e-poštnega obrazca.