Zdravljenje odvisnosti od kokaina
Odvisnost od kokaina je ozdravljiva, zahvaljujoč inovativnim in sodobnim metodam zdravljenja.
Kokain je bel kristaliničen prah grenkega okusa, ki se topi v vodi. Pušča mravljinčenje na jeziku in ga je mogoče najti v drugih oblikah, kot sta pasta ali kamen. To je močno zasvojljiv stimulativni narkotik, ki ga je mogoče njuhati, kaditi ali vbrizgati.
Kokain se zlorablja zaradi njegovih imanentnih stimulativnih učinkov, saj močno vpliva na limbični sistem možganov in ustvarja močan občutek užitka.
Pridelujejo ga iz listov rastline koke, ki raste v Južni Ameriki. Končni produkt ekstrakcije listov koke je 99% kokain v obliki kokain hidroklorida, ki ga preprodajalci dodatno mešajo z drugimi substancami, ki so po barvi podobne kokainu (škrob, sladkor, amfetamini …). Do končnega uporabnika pride v koncentraciji med 30 in 60 odstotki.
Ne glede na uporabljeno obliko kokaina je treba opozoriti, da ta psihoaktivna snov močno zasvoji. Enkratna uporaba kokaina je včasih dovolj, da človek postane zasvojen. Tudi občasno uživanje kokaina lahko povzroči zasvojenost. Možno pa je tudi zdravljenje od kokaina in vrnitev v normalno, zdravo in srečno življenje. Zdravljenje odvisnosti od kokaina in popolna medicinska obravnava je posebej zasnovana tako, da je odvajanje od te droge čim bolj udobno in brez težav.
Kaj pravzaprav je odvisnost od kokaina?
Ljudje, ki imajo težave z odvisnostjo od kokaina, začnejo to drogo uporabljati predvsem iz radovednosti, na način, ki ga lahko označimo kot kompulziven. Z drugimi besedami, zasvojenost s kokainom nastane, ko človek začuti neopisljivo in neizmerno željo po uživanju kokaina, čeprav se zaveda, da lahko povzroči škodljive posledice.
Serotonin in dopamin sta kemični snovi v naših možganih, ki skrbita za dobro razpoloženje, srečo in zadovoljstvo. Hkrati se zaradi teh nevrotransmiterjev izognemo občutkom depresije, žalosti in slabega razpoloženja. Zloraba katere koli droge, tudi kokaina, poveča količino teh nevrotransmiterjev, zaradi česar je občutek blaženosti in ugodja še večji.
Zasvojenost s kokainom je posledica načina, kako to zdravilo vpliva na nevrotransmiterski sistem v možganih. Ne glede na način zaužitja kokaina ta psihoaktivna snov zelo hitro preide v krvni obtok in doseže možgane ter povzroči kopičenje visokih odmerkov dopamina. Zaradi tega človek občuti velik val evforičnih čustev in si želi ta ista čustva ponovno občutiti.
Želja po ponovnem doživljanju evforije poveča potrebo oziroma željo osebe po uživanju kokaina, ko se začnejo pojavljati negativni fizični, psihični in socialni učinki. Telo se na kokain slabše odzove, zato je za enak učinek (toleranca) potrebno uživanje večjih odmerkov. Natančneje, oseba takrat začne redno uživati kokain, da bi se izognila neprijetnim simptomom odtegnitvene krize.
Ko se človek ne more upreti tej želji po uživanju, ki ga moti v vsakdanjem življenju, potem lahko rečemo, da je oseba zasvojena s kokainom.
Odvisnost od kokaina in simptomi te odvisnosti
Zasvojenost s kokainom ne uniči samo odvisnika, ampak tudi ljudi okoli njega.
Dolgotrajna uporaba kokaina negativno vpliva ne le na duševno zdravje, ampak tudi na fizično zdravje, predvsem na srčno-žilni sistem. Od kokaina se hitro razvije psihična odvisnost, kar pomeni, da ga mora uživalec uživati stalno in neprekinjeno dalj časa, da se počuti normalno. Ko se razvije psihološka odvisnost, se hkrati razvije toleranca, medtem ko se odtegnitveni simptomi pojavijo, ko prenehamo z uživanjem.
Kokain se uživa oralno, nazalno, intravensko ali z vdihavanjem. Po smrkanju povzroči močno evforijo, človek občuti moč in potrebo po stalni aktivnosti, stimulira celice živčevja, srca in ožilja ter poveča izločanje dopamina.
Simptomi zasvojenosti s kokainom se razlikujejo od osebe do osebe, tako kot velja za zlorabo katere koli psihoaktivne snovi. Vendar pa obstajajo določeni psihološki, fizični in vedenjski simptomi, za katere je bilo empirično dokazano, da so znaki uživanja kokaina.
- Potreba po zaužitju večjega odmerka kokaina za doseganje enakega učinka (toleranca);
- S prenehanjem uživanja kokaina se pojavijo simptomi odtegnitvene krize (nemir, depresivno razpoloženje);
- Nezmožnost zmanjšanja ali nadzora uporabe kokaina;
- Oseba porabi veliko časa za razmišljanje in poskuša dobiti kokain;
- Zanemarjanje družine, prijateljev in vsakodnevnih obveznosti;
- Oseba se zaveda škode, ki jo povzroča odvisnost od kokaina, vendar ne more prenehati jemati te droge
Psihični simptomi odvisnosti od kokaina:
- Nemir;
- Psihoza;
- Zmanjšana sposobnost sprejemanja racionalnih odločitev;
- Kratko evforično stanje;
- Depresija, nihanje razpoloženja, razdražljivost;
- Nenadni izbruhi zaupanja.
Fizični simptomi odvisnosti od kokaina:
- Povišana temperatura;
- Visok krvni pritisk;
- Vztrajne krvavitve iz nosu;
- Prekomerno znojenje;
- Izguba apetita;
- Zmanjšana potreba po spanju in nespečnost;
- Poškodbe ledvic in jeter;
- Možganska kap;
- Srčni infarkt.
Vedenjski simptomi zasvojenosti s kokainom:
- Impulzivne reakcije in povečana energija;
- Težave v družini, na delovnem mestu;
- Finančne težave;
- Vključevanje v nepremišljeno ali tvegano vedenje;
- Nezmožnost zmanjšanja zlorabe kokaina;
Postavite svoje življenje na pravo pot
POSLEDICE ODVISNOSTI OD KOKAINA
Dejstvo je, da se kokain večinoma (z)rablja zaradi občutka evforije, ki ga povzroča ta psihoaktivna snov. Kot smo že poudarili, pa odvisnost od kokaina povzroča številne neželene posledice.
Zaradi njuhanja kokaina pride do izgube občutka za vonj, krvavitev iz nosu, draženja nosne sluznice, kar lahko povzroči kronično vnetje in izcedek iz nosu. Pri odvisnikih od kokaina so opazne vedenjske spremembe in motnje, občutljivost na hrup, povečana želja po gibanju in komunikaciji, stanje zmedenosti, impotenca in hitra psihična utrujenost.
Intravenozni uporabniki kokaina razvijejo alergijske reakcije na drogo oziroma na nekatere dodatke, ki jih najdemo v uličnem kokainu, kar lahko povzroči smrt. Vbrizgavanje kokaina prinaša tudi tveganje za okužbo s HIV in HCV. Peroralno uživanje kokaina lahko privede do črevesne gangrene, katere posledica je zmanjšan pretok krvi.
Kokain je snov, ki zmanjšuje potrebo po hrani, zato številni kronični uporabniki kokaina izgubijo apetit, posledično pa tudi hujšanje.
Zaradi dolgotrajnega in čezmernega uživanja kokaina nastanejo psihične posledice. Najpogosteje se lahko pojavijo paranoja, strahovi, depresija, povišan krvni tlak ter možganska ali srčna kap. Prav tako lahko stalna uporaba kokaina povzroči razdražljivost, živčnost, halucinacije. Zasvojenost s kokainom povzroča številne druge zdravstvene zaplete, kot so kardiovaskularne, dihalne, prebavne in nevrološke težave. O teh učinkih bomo kmalu razpravljali.
V praksi se izkaže, da ljudje pogosto uživajo kokain skupaj z drugimi psihoaktivnimi snovmi, najpogosteje pa z alkoholom. Obe snovi pomembno vplivata na sposobnost razumnega razmišljanja, spreminjanje stanja zavesti. Kombinacija kokaina in alkohola ima močnejše učinke kot uživanje katere koli od teh dveh substanc posebej in v skrajnih primerih lahko povzroči smrt.
Speedball je uživanje kokaina in heroina hkrati, ta kombinacija pa lahko privede do predoziranja in smrti zaradi zastoja dihanja.
Kratkoročni negativni učinki uživanja kokaina
- Zoženje krvnih žil;
- Razširjene zenice;
- Povečana telesna temperatura;
- Visok krvni pritisk;
- Povečan srčni utrip;
- Bolečine v trebuhu, bruhanje, zaprtje;
- Nasilno vedenje;
- Občutek nepremagljivosti in velika samozavest.
Dolgoročni negativni učinki uživanja kokaina
- Nos in usta (vdihavanje kokaina povzroči poškodbe nosne sluznice, krvavitve iz nosu, izgubo voha, težave pri požiranju in splošno draženje nosnega pretina);
- Srce (hitro dihanje, bolečine v prsih, aritmije in miokardni infarkt, nastajanje krvnih strdkov, ki lahko povzročijo srčni infarkt, pljučno embolijo, možgansko kap in globoko vensko trombozo; ruptura aorte in trajno povišan krvni tlak);
- Dihalni organi (kajenje kokaina lahko povzroči večje tveganje za pljučnico, akutne težave z dihanjem in astmo; bolečine v prsih in odpoved dihanja);
- Možgani (okvare možganov, povečana možnost anevrizme, glavobol, cerebralna atrofija, cerebralni vaskulitis; motnje kognitivnih funkcij, staranje možganov, težave s spominom);
- Prebavni sistem (slabost, bolečine v želodcu; z zmanjšanim pretokom krvi v želodec in črevesje se lahko pojavijo razjede, kar poveča tveganje za ishemični kolitis);
- Jetra in ledvice (kronična ali akutna uporaba kokaina povzroči odmrtje mišičnih vlaken, kar lahko povzroči rabdomiolizo in ima resne zaplete na ledvicah; toksičnost kokaina močno poškoduje tudi jetra);
- Infekcijske bolezni (pri intravenskem dajanju lahko kokain povzroči gangreno, razjede, pa tudi nalezljive bolezni, kot sta hepatitis in HIV).
Zdravljenje odvisnosti od kokaina in abstinenčna kriza
Kokain je torej psihoaktivna substanca, ki močno zasvoji in dolgotrajna zloraba kokaina škoduje telesu kot celoti. Ko se človek prilagaja prisotnosti kokaina v svojem sistemu, torej ko se možgani prilagajajo izbruhom dopamina, postaja ta nevrotransmiter vse manj občutljiv na kokain.
Z drugimi besedami, nenadna opustitev uživanja kokaina ali nenadna odsotnost kokaina iz uporabnikovega sistema lahko povzroči ne tako prijetne simptome odtegnitvene krize. Posledica tega stanja je lahko, da bo oseba zdaj morala zaužiti večjo količino kokaina ali pa ga uporabljati pogosteje, da bi se izognila neprijetnim simptomom abstinenčne krize.
Simptomi odtegnitvene krize vključujejo, vendar niso omejeni na:
- Močno hrepenenje po kokainu;
- Utrujenost;
- Depresija;
- Obsesivne misli;
- Nenadne spremembe razpoloženja;
- Napadi panike;
- Anksioznost;
- Povečan apetit;
- Nespečnost;
- Nočne more in obup;
- Nemir in paranoja.
Učinki uživanja kokaina na kakovost življenja
- Težave v družini;
- Težave na delovnem mestu, s sodelavci in oblastmi;
- Finančni problem;
- Karierni neuspehi;
- Izguba službe in brezposelnost;
- Težave z zakonom;
- Samomorilne misli.
Zdravljenje odvisnosti od kokaina - Zdravljenje traja 14 dni
Možgani se na kokain zelo hitro navadijo in hitro postane najljubša »igrača« mladih, ki jih še hitreje potegne v odvisnost. To prilagajanje možganov na kokain imenujemo nevroadaptacija.
Zasvojenost s kokainom je resen problem tako za bolnika kot za njegovo družino, zdravljenje odvisnosti od kokaina pa vključuje psihološki, socialni in farmakološki pristop. Da bi bilo zdravljenje odvisnosti od kokaina v celoti izvedeno, je potrebna sprememba življenjskega sloga in nadaljevanje zdravljenja skozi vse faze, ki jih izvajamo na naši kliniki za zdravljenje odvisnosti.
Ali pa nas kontaktirajte preko spodnjega e-poštnega obrazca.